یکشنبه, 30 شهریور 1393

اتاق آبادان Popular

رئیس
غلامرضا اکبری زاده
دبیر اجرایی
حسن اشكاني
مدیر روابط عمومی
خانم فرح بیراتی
آدرس
آبادان, خيابان طالقاني - روبروي بانک ملي مرکزي - شماره 287
تلفن
2229040-1 (0631)
فکس
2229042 (0631)
پست الکترونیکی
آدرس وب سایت
چارت سازمانی
هیات رئيسه:

رییس:غلامرضا اکبری زاده
نائب رييس اول: سیامک علیشاهپورده شیخی
نائب رييس دوم:محمدصادق جوهری
خزانه دار: احمد زارعی
منشی: منصور حمودی

تاریخ تاسیس
1946-01-01
تاریخچه

موقعیت جغرافیایی آبادان آبادان جزیرهای است حدود تقریبی 2796 کیلو متر مربع مساحت از سمت شمال و شرق محدود است به رودخانه کارون و بهمنشیر و از مغرب به اروند رود و از جنوب به خلیج فارس و دریای آزاد طول آن 80 کیلو متر و عرض آن از 3 تا 20 کیلو متر تخمین زده شده است اروند رود بطول حدود 100 کیلو متر دارای کناره ساحلی است و آبریز آن به سمت خلیج فارس جریان دارد . پهنای این رود 100الی 500 متر ژر فای آن حدود 9 الی 15 متر میباشد . اروند رود پر آبترین و مهمترین رودخانه های ایران می باشد . آبادان در 30درجه و 20 دقیقه در عرض شمالی و 48 درجه و 17 دقیقه طول شرقی در گوشه شمال غربی خلیج فارس میان دو رود بهمنشیر و اروند رود قرار گرفته است .
آبادان (سابقاً عبادان) شهری است در جنوب غربی ایران در استان خوزستان. جمعیت شهرستان آبادان ۲۸۳۶۰۱ نفر و جمعیت نسبی در هر کیلومتر مربع ۱۷۱ نفر است که بخشی از جمعیت آن بویژه در مناطق روستایی را ایرانیان عرب تشکیل می‌دهند. در آبادان یکی از بزرگ‌ترین پالایشگاه‌های نفت جهان قرار دارد. نفت از اغلب مناطق خوزستان با لوله به این شهر میرسد و پس از تصفیه به کلیه جهان صادر می‌شود. نزدیکترین شهر به آبادان، خرمشهر است که حدود ۱۵ کیلومتر با این شهر فاصله دارد. خاک آبادان را آبرفت رودهای کارون و دجله (که به هم پیوسته‌اند) پدید آورده‌است. شهر آبادان درون خشکی ای است که گرداگردش رود است. این خشکی به جزیره آبادانشناخته شده‌است. شهر آبادان و همچنین بخش اروندکنار و نیمی از شهر خرمشهر در این جزیره‌اند.رودهای گرداگردآبادان که همگی به خلیج فارس می‌ریزند از دو رود بزرگ‌تر پیشیاد دجله و کارون است. بزرگ‌ترین شاخه‌ای که از برخورد ایندو رود پدید آمده‌است اروندرود است. بخش دیگر این رود که در آنسوی این جزیره روان است و اهمیت کمتری داردبهمنشیر خوانده می‌شود. رود بهمنشیر در بخش‌هایی از گذرگاهش کارون هم خوانده می‌شود.از محلات آبادان می‌شود از بریم، بوارده، اروسی(اروسیه)، فیه (fai'ie)، هزاری‌ها، امیری، احمدآباد، شاه آباد، فرح آباد،میدان طیب و بهمنشیر نام برد.
در سال ۱۳۱۴ طی مصوبه شورای وزرای وقت نام عبادان به آبادان تغییر یافت.بخشی از جزیره آبادان در دوره ساسانیانبهمن اردشیر خوانده می‌شده‌است که نام رود بهمنشیر یادگار آن نام کهن است.اوپاتان نیز که نام کهنتر آبادان است امروز بیشتر زیب شرکتها و سازمانها در شهر آبادان است.به دلیل وجود زیارتگاه کوچکی که ادعا می‌شود خضر نبی در آن دیدهشده‌است گاهی به این منطقه نام مذهبی جزیرةالخضر هم داده شده‌است.شهرستان آبادان از چند نظر حائز اهمیت می باشد :یکی وجود تاسیسات صنعتی پا لایشگاه نفت و تاسیسات وابسته (پتر وشیمی) که این شهرستان را به یکیاز مراکز مهم صنعتی تبدیل کرده است و دیگری وجود چهار بندر مهم تجا ری و اقتصادی - چوئبده - اروند کنارو قمیجهوهمجواری با بنادر مهم داخلی و خارجی همچون بنادر خرمشهر - امام خمینی (ره) بصره - فاو و کویت میباشد . تاریخچه اتاق در سال 1324 اتاق بازرگانی آبادان به صورت مشترک با اتاق خرمشهر شروع به فعالیت نمود .کم کم با گسترش فعالیت های بازرگانی در بندر آبادان و افزایش تعداد حجار آبادانی عضو اتاق مشترک , بازرگانان آبادانیتصمیم گرفتند به صورت مستقل اتاق آبادان را تاسیس نمایند .در سال 1353 با رایزنی های انجام شده اتاق آبادان به شکل مستقل در محلی واقع در بریم راه اندازی شد و در اولین انتخابات هيئت رئيسه اتاق مستقل آبادان افراد زیر انتخاب شدند : در سال 1359 و همزمان با شروع جنگ تحمیلی اتاق آبادان به صورت موقت به اهواز منتقل گردید و پس از پایان جنگتحمیلی و آغاز دوران بازسازی بار دیگر اتاق بازرگانی در آبادان مستقر گردید و شروع به فعالیت نمود .
در دوره جدید فعالیت اتاق که بعد از دوران دفاع مقدس و دوران سازندگی شروع به فعالیت مجدد بندر آبادان و بازگشتتجار آبادانی , اتاق آبادان در پی گسترش خدمات بازرگانی و بارگشت رونق گذشته همواره سعی نموده مشکلاتبازرگانان را حل نمایند و پل ارتباطی میان بخش خصوصی و دولتی باشد . موقعيت جغرافياييآبادان جزيره اي است داراي حدود تقريبي 2796 کيلومتر مربع مساحت از سمت شمال و شرق محدود است به رودخانه کارون و بهمنشير و از مغرب به اروند رود و از جنوب به خليج فارس و درياي آزاد طول آن 80 کيلومتر و عرض آن از 3 تا 20 کيلومتر تخمين زده شده است. اروند رود به طول حدود 100 کيلومتر داراي کناره ساحلي است و آبريز آن به سمت خليج فارس جريان دارد پهناي اين رود 100 الي 500 متر و ژرفاي آن حدود 9تا 15 متر ميباشد. اروند رود از پر آب ترين و مهمترين رودخانه هاي ايران ميباشد. آبادان در 30 درجه و 20 دقيقه عرض شمالي و 48 درجه و 17 دقيقه طول شرقي در گوشه شمال غربي خليج فارس ميان دو رود بهمنشير و اروند رود قرار گرفته است. شهري که با اين جمله حمداله مستوفي ( ليس قريه وراء آبادان) مي تواند به فراز و نشيبهاي آن پرداخت و از نظر جغرافيايي تاريخچه آبادان را به عبادان مرتبط ساخت. در سال 1341 هجري قمري بدنبال تصميمي که در جهت تبديل کردن نام هاي غير فارسي اتخاذ گرديد عبادان به آبادان تبديل شد. شهرستان آبادان از چند نظر حائز اهميت ميباشد يکي وجود تاسيسات صنعتي پالايشگاه نفت و تاسيسات وابسته ( پتروشيمي) که اين شهرستان را به يکي از مراکز مهم صنعتي تبديل کرده است و ديگري وجود چهار بندر مهم تجاري و اقتصادي - چولبده - اروند کار و قميجه و همجواري با بنادر مهم داخلي و خارجي همچون بنادر خرمشهر – امام خميني ( ره) بصره – فاو و کويت ميباشد.
تاريخچه اتاق بازرگاني آبادان در سال 1324 اتاق بازرگاني آبادان بصورت مشترک با اتاق خرمشهر شروع به فعاليت نمود. کم کم با گسترش فعاليت هاي بازرگاني در بندر آبادان و افزايش تعداد تجار آباداني عضو اتاق مشترک بازرگانان آباداني تصميم گرفتند بصورت مستقل اتاق آبادان را تاسيس نمايند. در سال 1359 و همزمان با شروع جنگ تحميلي اتاق آبادان بصورت موقت به اهواز منتقل گرديد و پس از پايان جنگ تحميلي و آغاز دوران بازسازي بار ديگر اتاق بازرگاني در آبادان مستقر گرديدو شروع به فعاليت نمود . در دوره جديد فعاليت اتاق که بعد از دوران دفاع مقدس و دوران سازندگي شروع شد با فعاليت مجدد بندر آبادان و بازگشت تجار آباداني اتاق آبادان در پي گسترش خدمات بازرگاني و بازگشت رونق گذشته همواره سعي نموده مشکلات بازرگانان را حل نمايند و پل ارتباطي ميان بخش خصوصي و دولتي باشد. در طول ساليان اخير جهت گسترش بازار هاي هدف و افزايش مبادلات بازرگاني چندين هيئت خارجي به دعوت اتاق آبادان از اين شهر بازديد به عمل آورد که از جمله مي توان به ديدار هئيت اقتصادي ژاپني در سال 1381 از تاسيسات بندري آبادان در دوران رياست آقاي جلالي اشاره نمود. هم اکنون اين اتاق با بيش از 1500 نفر عضو فعاليت گسترده اي در امر خدمت رساني به بخش بازرگاني اين شهرستان دارد و با توجه به راه اندازي منطقه آزاد اروندو وجود پتانسيل هاي با لقوه در منطقه نظير چهار بندر آبادان، خرمشهر، چونبده، اروند کنار و فرودگاه بين المللي و راه آهن و نزديکي به منطقه ويژه اقتصادي ماهشهر اميد ميرود بتوانيم در آينده اي نزديک شاهد انجام فعاليت هاي چشمگير تري باشيم.

اهداف و برنامه‌ها

در حال حاضر رياست اتاق بر عهده آقاي اکبري زاده ميباشد که اعم فعاليت هاي انجام شده در دوران ايشان تا کنون به شرح زير ميباشد:

1 ) دعوت از آقاي حلواني وابسته بازرگاني کشورمان در بغداد و ديدار و گفتگوي آقاي حلواني با اعضاي اتاق و تبيين راه کارهايي جهت جذب بازارهاي جديد در عراق.
2 ) دعوت از هئيت بازرگاني تايلندي به رياست معاونت توسعه صادرات تايلند و بازديد از مراکز و تاسيسات بندري آبادان.
3 ) دعوت از هئيت رئيسه اتاق ناصريه عراق و تشکيل جلسات ديدار و گفتگو با اعضاي اتاق آبادان و آشنايي با امکانات پيش بيني شده جهت ارايه به بازرگانان عراقي در منطقه آزاد اروند.
4 ) اعزام اولين هئيت بازرگاني از طرف اتاق آبادان به تايلند در پي دعوت مقامات تايلندي و گفتگو با مسئولين محلي و بازديد از کارخانجات صنعتي توليد مواد غذايي و پوشاک.
5 ) طراحي دايرکتوري اطلاعات جامع شهرستان آبادان بروي لوح فشرده.
6 ) بر گزاري کلاس هاي اينترنت جهت آشنايي تجار آباداني با تجارت الکترونيک.

بازدیدها
12724
ویژه
No

ای مالک! سفارش مرا به نیکی، نسبت به بازرگانان و صنعتگران بپذیر و در حق آنان به کارگزارانت به نیکی توصیه کن؛ زیرا آنان مایه های منافع و فراهم آوردن اسباب آسایش جامعه هستند...(امام علی علیه السلام)

© کلیه حقوق این پورتال متعلق به اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی ایران است.