چهارشنبه, 09 مهر 1393

کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین الملل (ICC)

دبیر : محمد مهدی بهکیش
رئیس
دکتر محمد نهاوندیان
آدرس
خیابان طالقانی ، خیابان 15 خرداد ، ساختمان اسکویی
تلفن
88306127-88317782-(021)
فکس
021-88308329
پست الکترونیکی
آدرس وب سایت
چارت سازمانی

دکتر محمد نهاوندیان به نمایندگی اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران: رئیس

یحیی آل اسحاق به نمایندگی اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران: نایب رئیس

احمد قدوسی به نمایندگی بانک کارآفرین: نایب رئیس

هادی دستباز: نایب رئیس

سید حسین سلیمی: خزانه دار

اسداله عسگراولادی: مشاور فنی

شریف نظام مافی از شرکت اس.جی.اس: عضو رابط با ICC

محمد مهدی بهکیش: دبیر کل

تاریخچه
اتاق بازرگانی بین المللی که مقر آن در پاریس است، ارتبـاط خود با اعضـا را از طریق کمیته های ملی کشورها برقرار می¬کند. بر این اساس کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین المللی در سال 1342 در ایران شروع به کار کرد و پس از یک دوره وقفه کوتاه در دوره انقلاب، از سال 1364 مجدداً فعالیت خود را آغاز نمود. اعضای کمیته ایرانی اغلب از سازمانها و شرکتهای بزرگ شکل گرفته است که در سطح بین المللی نیز فعال می¬باشند.
ارکان این کمیته عبارتند از مجمع عمومی، شورا، هیأت رئیسه و دبیرکل. کمیسیونهای تخصصی کمیته ایرانی به عنوان پایگاه اصلی فعالیت فکری اعضا عمل می کنند. بدین لحاظ چهار کمیسیون «شیوه و عملکرد فنون بانکداری بین المللی»، «حمل و نقل و خدمات پشتیبانی»، «بیمه»، «امور حقوقی و داوری» هر یک به سرپرستی یکی از متخصصین برجسته آن حرفه و عضویت اعضای کمیته ایرانی از همان ابتدای فعالیت شروع به کار کرد.
در سال 1385 دو کمیسیون جدید در کمیته ایرانی تحت عناوین «تجارت الکترونیکی، فناوری اطلاعات و مخابرات» و «خدمات مالی» و همچنین در سال 1387 کمیسیون «محیط زیست و انرژی»، هریک به سرپرستی یکی از اعضای هیأت علمی دانشگاهها شروع به کار کرده است و خدمات گسترده ای را در زمینه های فوق که در چند سال اخیر در جهان گستردگی زیادی پیدا کرده در اختیار اعضا می گذارد.
هدف اصلی کمیته ایرانیICC ایجاد ارتباط گسترده بین کمیسیونهای خود با کمیسیونهای معادل در پاریس از یک طرف و ایجاد ارتباط بین اعضای هر کمیسیون از طرف دیگر می باشد که انتقال اطلاعات ICC به اعضای کمیسیونها و به دولت از ضروریات فعالیت فوق است و البته کمیته ایرانی فعالیت گسترده ای در جهت انتقال اطلاعات مربوط به نیازها و پیشنهادات اعضای ایرانی به ICC دارد.
کمیسیونهـای تخصصـی بـا هدف ایجـاد محیط منـاسب برای بررسـی مسایـل مربوط به بازرگانـی بین المللی کشور تاسیس شده اند و از ابتدای دوره دوم فعالیت کمیته ایرانی (از سال 1364)، از همکاری و حمایت سازمانهای دولتی و خصوصی مرتبط با فعالیتهای اقتصادی بین¬المللی برخوردار بوده¬اند. هر کمیسیون دارای مشاوران متخصص است که به صورت پاره وقت با کمیته ایرانی همکاری دارند و امور کمیسیون را اداره می کنند.
کمیسیون شیوه و عملکرد فنون بانکـداری بین المللی: پس از تجدید فعالیت کمیته ایرانی (در سال 1346)، کمیسیون بانکداری به عنوان اولین کمیسیون کمیته ایرانی شروع به کار کرد. در این کمیسیون نمایندگان بانکهای دولتی و خصوصی عضویت دارند و در آن به بررسی مقررات متحدالشکل اعتبارات اسنـادی، مقررات نقل و انتقال وجوه بین بانـکها و مقررات متحدالشـکل ضمانتنامـه ها و اینکوترمـز می پردازند و نظرات و پیشنهادات اعضا را به اتاق بازرگانی بین المللی ارسال می دارد.
کمیسیون حمل و نقل و خدمات پشتیبانی: این کمیسیون با حضور جمعی از کارشناسان دولتی و خصوصی فعال در بخشهای مختلف دریایی، جاده ای، راه آهن و هوایی در حمل و نقل کشور و همچنین مصرف کنندگان عمده خدمات حمل و نقل به بررسی تحولات بین المللی و مسایل روز حمل و نقل کشور پرداخته و در مواقع لزوم نظرات کارشناسی را به ICC و یا ارگانهای ذیربط در کشور ارائه می نماید.
کمیسیون بیمه: این کمیسیون با حضور نمایندگان بخشهای مختلف بازار بیمه، فارغ از رویکردهای بخشی نگر به بحث پیرامون امور مرتبط با این صنعت می پردازد. انتقال سمت گیریهای بین المللی در حوزه فعالیتهای بیمه ای، بررسی مضامین مطرح در کمیسیون بیمه اتاق بازرگانی بین المللی، ترویج و ارتقا دانش بیمه ای عاملین اقتصادی به منظور به روز کردن صنعت بیمه در کشور از جمله فعالیتهای کمیسیون بیمه کمیته ایرانی محسوب می شود.
کمیسیون امور حقوقی و داوری: کمیسیـون داوری مرکب از حقوقدانان و متخصصین در داوری بین المللی می¬باشد که به حل و فصل اختلافات و دعاوی مربوط به شرکتها و موسسات تجاری ایرانی در عرصه معاملات و قراردادهای بین المللی می پردازد.
کمیسیون تجارت الکترونیکی، فناوری اطلاعات و مخابرات: کمیته ایرانی ICC با توجه به نیاز جامعه کسب و کار ایران و همراهی با فضای فناوری اطلاعات در سطح بین المللی، این کمیسیون را تشکیل داده است تا مسایل مربوط به تجارت الکترونیک، فناوری اطلاعات و مخابرات (EBITT) در ایران را با توجه به برنامه های ICC و با استفاده از تجربیات جامعه بین المللی مطرح و برای آماده سازی محیط کسب و کار ایران در انطباق با فعالیتهای بین المللی برنامه ریزی نماید.
کمیسیون خدمات مالی: این کمیسیون با هدف رشد و توسعه بازارهای مالی آغاز به کار کرد و در قالب سه کارگروه بانکی، بازار سرمایه و زیربنایی فعالیتهای خود را سازماندهی نموده است. هسته مرکزی این کمیسیون، متشکل از صاحب نظران برجسته مالی کشور است که سازماندهی فکری کمیسیون خدمات مالی را در کمیته ایرانی بر عهده گرفته است.
کمیسیون محیط زیست و انرژی: این کمیسیون با بهره گیری از کارشناسان معتبر در این زمینه و ایجاد موقعیتی تجاری در موضوعات کلیدی انرژی و مسائل زیست محیطی سعی دارد تا پشتوانه ای برای حفظ جایگاه ICC به عنوان محوری ترین نماینده تولیدکنندگان و مصرف کنندگان تجاری و مذاکرات میان دولتی در این حوزه ها باشد. همچنین مهمترین موضوعات سیاستی انرژی و محیط زیست مرتبط با جهان تجارت را از طریق گروههـای کاری و موضوعی مشترک بررسی می کند.
در نهایت کمیته ایرانی ICC با 134 عضو اصلی شامل اتاقهای بازرگانی، بانکهای دولتی و خصوصی، شرکتهای بیمه دولتی و خصوصی، شرکتهای حمل و نقل، گروههای صنعتی و بازرگانی بزرگ (از جمله شرکت ملی نفت، شرکت ملی صنایع پتروشیمی، شرکت ایران خودرو،...) و همچنین بنگاههای مختلف سعی کرده است اعضای خود را ترغیب نماید تا در جلسات کمیسیونهای پاریس و یا در سمینارها و کنگره های مختلف ICC شرکت نمایند. بنابراین حضور کارشناسانه دبیران کمیسیونها و اعضای آنان در فعالیتهای ICC باعث گردیده که کمیته ایرانی در منطقه خاورمیانه یکی از کمیته های ملی بسیار فعال ICC قلمداد شود.
اینک که جهانی شدن، روابط اقتصادی کشورها را به شدت گسترش داده است و از آنجا که ICC در سالهای اخیر ارتباط بسیـار گسترده ای با WTO پیدا کرده است، نیازهـای کشورمان ایجاب می نماید تا فعالیت کمیته ایرانی برای حضور در مجامع بین المللی گسترده تر شود تا بتوان ارتباط جوامع بازرگانی کشور با مجامع بین المللی را توسعه داد و از این طریق به انتقال تجربیات از کشورهایی که در ICC فعال هستند به کشور ایران همت گماشت. برنامه پیوستن ایران به WTO و همچنین روند خصوصی سازی در کشور نیاز به انتقال تجربیات فراوانی دارد که می توان از ICC به عنوان تنها نماینده بخش خصوصی در جهان بهره گرفت و بستر حرکت سریعتر در آزادسازی اقتصادی و خصوصی سازی در کشور را هموار کرد.
شرح وظایف

کمیته ایرانی مؤسسه ای است مستقل که در زمینه های زیر فعالیت می کند:

- ایجاد ارتباط بین ICC و اعضای ایرانی آن.

- دریافت اطلاعات از ICC و انتقال آن به اعضا بر حسب نیاز آنها.

- تدوین نظرات اعضا در کمیسیون های تخصصی و ارایه به ICC.

- ارایه خدمات مشورتی فنی به اعضا.

- انجام خدمات انتشاراتی و آموزشی.

- انتخاب مواضع جهت حفظ منافع کشور در زمینه مسایل بازرگانی – اقتصادی در سطح بین المللی و ایجاد امکانات برای تحقق این مواضع.

- بررسی مقررات داخلی کشور که به بازرگانی بین المللی مربوط می شود و اظهارنظر کارشناسی نسبت به آنها.

اهداف و برنامه‌ها

1- برنامه های دبیرخانه
- تقویت نشریه و سایت کمیته ایرانی و چاپ کتب
- گسترش عضویت در کمیته ایرانی به خصوص نفت و گاز انرژی
- ایجاد کمیسیون انرژی
- تهیه مقدمات برای ایجاد کمیسیون تجارت و سرمایه گذاری
- حضور فعال تر رئیس و دبیرکل کمیته ایرانی در جلسات شورای عالی جهانی ICC و کنگره-ها
- تلاش در حضور فعال تر اتاق ایران و اتاق های دیگر در جلسات WCF
- افزودن 2 کارشناس به دبیرخانه کمیته ایرانی برای انجام کار کارشناسی کمیسیون¬های جدید و تهیه مطالب مربوط به کمیسیونهای ICC که در ایران فعال نمی باشند
- اجرای برنامه های جدید برای گزارش فعالیت کمیسیون های کمیته ایرانی (به خصوص آنهایی که فعالیت محدود دارند)
- برقراری ارتباط نزدیک با کمیته های ملی کشورهای منطقه
- برقراری ارتباط نزدیک تر با اعضای سازمانی کمیته ایرانی و تهیه برنامه خاص برای همکاری با هر کدام
- تلاش در جهت Paperless کردن فعالیت های دبیرخانه
- تجهیز دبیرخانه برای گسترش فعالیت کمیسیون ها (به خصوص سمینارها)

2- برنامه کمیسیونها
2-1- برنامه های کمیسیون بانکداری
- تنظیم سمینار برای معرفی مقررات جدید URDG و جمع آوری نظرات همکاران
- برگزاری سمینار برای تشریح «رویه های استاندارد بانکداری بین المللی ISBP»
- برگزاری سمینار «مبارزه با پول شویی و سیستم بانکی ایران»
- تشکیل مرتب جلسات ماهانه
- برگزاری آزمون بین المللی اعتبارات اسنادی CDCS
- شرکت در اجلاس کمیسیون بانکداری در ICC همراه با جلسه گروه تهیه کننده متن مقررات URDG و جلسه کارگروه ضمانتنامه های بانکی
2-2- برنامه های کمیسیون حمل و نقل
- برگزاری مرتب جلسات کمیسیون حمل و نقل در فاصله زمانی 3-2 هفته یکبار
- بررسی کتاب های چاپ شده جهت تجدید نظر در متن و لزوم تجدید چاپ آنها
- برگزاری دو سمینار در مورد حمل و نقل بین المللی
2-3- برنامه های کمیسیون بیمه
- تجدید چاپ کتاب بیمه های باربری
- برگزاری سمینار بیمه های حمل و نقل
- برگزاری سمینار مدیریت ریسک (و حاکمیت شرکتی)
- پیگیری موضوع فرمان ده ماده ای ریاست جمهوری در خصوص ایجاد تحول در صنعت بیمه
2-4- برنامه های کمیسیون حقوقی
- ادامه برنامه های مربوط به ترجمه و انتشارات باقیمانده از سال 1386
- برگزاری سمینار قراردادهای بین المللی اردیبهشت- خرداد 1387 برای اعضای کمیته ایرانی و غیر اعضاء
- ارتباط با دستگاه قضایی و زمینه سازی برای معرفی قواعد داوری ICC برای محاکم دادگستری
- ارائه خدمات مشاوره حقوقی درباره مسایل تجاری بین المللی به اعضای کمیته ایرانی
- همکاری با سایر کمیسیون های کمیته ایرانی در جهت خدمت رسانی به اعضاء
- هماهنگی با اداره حقوقی وزارت امور خارجه و نیز معاونت بین الملل قوه قضائیه و معرفی برنامه های کمیسیون داوری ICC و انتقال تجارب حاصله
- انعکاس نیازهای حقوقی و نظرات شرکتها و بازرگانان ایرانی به کمیسیون حقوقی و داوری در پاریس
2-5- برنامه های کمیسیون خدمات مالی
- پیگیری سمینارهای یک روزه: چهار سمینار با هدف آگاهی دادن در خصوص حرکت به سمت مقررات زدایی و ایجاد بستر مناسب برای ارایه خدمات مالی بهتر برای ورود ایران به WTO در آینده
- اجرای دوره های آموزشی خاص و تشکیل کارگاه های آموزشی برای مدیران و کارکنان بنگاه های اقتصادی در زمینه خدمات مالی
2-6- برنامه های کمیسیون تجارت الکترونیک، فناوری اطلاعات و مخابرات
- برگزاری سمینار "هوش تجاری و به کارگیری ابزار و روش های IT در کسب و کارهای کوچک"
- برقراری ارتباط سیستماتیک با سازمان نظام صنفی رایانه¬ای کشور که اولین جلسه آن با حضور اعضای این سازمان انجام شد.
- فعال سازی بخش مربوط به کمیسیون EBITT در سایت کمیته ایرانی ICC
- جلسات دوره¬ای مشترک کارگروه ها به صورت ماهانه و عنداللزوم هر دو هفته یکبار برای بررسی و اظهارنظر در مورد خروجی های کمیسیون EBITT

3- افزایش سفرهای کمیته ایرانی
- کمیته ایرانی در نظر دارد به نسبت امکانات مالی بیشتری که در اختیارش قرار می گیرد، وسیله حضور بیشتر دبیران کمیسیون ها در جلسات ICC را فراهم آورد.

بازدیدها
30397
ویژه
No

ای مالک! سفارش مرا به نیکی، نسبت به بازرگانان و صنعتگران بپذیر و در حق آنان به کارگزارانت به نیکی توصیه کن؛ زیرا آنان مایه های منافع و فراهم آوردن اسباب آسایش جامعه هستند...(امام علی علیه السلام)

© کلیه حقوق این پورتال متعلق به اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی ایران است.