اتاق بیرجند

اطلاعات اتاق بیرجند

رئیس: محسن احتشام
دبیر اجرایی: سیدمحمدرضا علیزاده
مدیر روابط عمومی: ریحانه اکبری
آدرس: بيرجند، سایت اداری، بالاتر از بنیاد مسکن
تلفن: ۴ - ۳۲۴۰۰۵۹۱ (۰۵۶)
نمابر: ۳۲۴۰۰۵۹۰ (۰۵۶)
پست الکترونیکی: info@biccima.ir
وب سایت: www.biccima.ir
هیئت رئیسه:

رئیس: محسن احتشام نایب رئیس اول: علی اکبر فرامرزی نایب رئیس دوم: محمد حسن موهبتی زهان خزانه دار: علیرضا خامه زر منشی: خالد اکبری آواز

اطلاعات بیشتر...

تاریخچه اتاق بیرجند

پس از تقسیم استان خراسان بزرگ به سه استان خراسان رضوی، خراسان شمالی، خراسان جنوبی و برابر با قوانین و مقررات جاری کشور از همان ابتدای تقسیم استان خراسان شعبه اتاق بازرگانی و صنایع و معادن مشهد در سازمان بازرگانی خراسان جنوبی به وجود آمد و هیأت مؤسس اولیه اتاق بازرگانی و صنایع و معادن بیرجند توسط ریاست محترم اتاق مشهد جناب آقای شافعی منصوب گردیدند.

برابر با پیگیری ها و مکاتبات استاندار محترم و محبوب خراسان جنوبی جناب آقای سید صولت مرتضوی با اتاق ایران و تلاش ها و زحمات سازمان محترم بازرگانی خراسان جنوبی و همکاری اتاق محترم مشهد، سرانجام برابر با ماده ۴ اتاق ایران در ۵ اسفند ۱۳۸۵ همزمان با برگزاری سراسری انتخابات هیأت نمایندگان اتاق های بازرگانی و صنایع و معادن سراسر ایران انتخابات اتاق بیرجند با همکاری سازمان محترم بازرگانی استان خراسان جنوبی و اتاق مشهد و هیأت نظارت برگزاری گردید.

جلسه هیأت نمایندگان اتاق بیرجند در ۲۵ فروردین ماه ۱۳۸۶تشکیل گردید و اعضاء هیأت رئیسه اتاق به شرح ذیل انتخاب گردیدند.

اتاق بیرجند فعالیت خود را بلافاصله پس از تعیین اعضای هیأت رئیسه توسط هیأت محترم نمایندگان با همکاری صمیمانه سازمان محترم بازرگانی خراسان جنوبی با همدلی، همفکری و همکاری اعضای هیأت رئیسه آغاز نمود و در حال حاضر کلیه امور جهت صدور و تمدید کارت بازرگانی و صدور گواهی مبدأ و دیگر وظایف اداری خود را به نحوه مطلوبی انجام می دهد.

اما نکته مهم این است که با وجودی که پس از تقسیم استان خراسان پایه گذاری و توسعه زیرساخت های مهم اقتصادی در خراسان جنوبی حرکت شتابنده ای به خود گرفته است و کارهای زیربنایی واصولی بسیاری انجام شده و درحال انجام است. که وظیفه داریم ارج نهیم و حرمت بگذاریم بر زحمات و تلاش های کلیه دست اندرکاران مدیران و مسئولین دلسوز و توانمند استان به خصوص استاندار محترم خراسان جنوبی جناب آقای سید صولت مرتضوی و دولت محترم عدالت محور.

اما با همه این وجود با توجه به محرومیت های خاص خراسان جنوبی از گذشته های بسیار دور هنوز به علت عدم تکمیل زیر ساختارهای توسعه، فاصله معنی داری با استان های توسعه یافته وجود دارد.که همت، درایت مسئولان محترم امر و ابتکار عمل مدیران بخش خصوصی را می طلبد تا محیط کسب وکاری مهیا گردد که فعالان اقتصادی وبخش خصوصی بتوانند به نحوه کار آمد و مؤثر نخواهد بود.

اتاق بیرجند برای آنکه بتواند نقش خود را در تحقق بیانیه ماموریت و اهداف استراتژیکش کارا واثر بخش ایفا نماید نیازمند بودجه لازم و کمک ها و مساعدت های مسئولین محترم در سطح استان و کشور است.

با توجه به نقش و جایگاه اتاق در شرایط حساس اقتصادی و اجتماعی کنونی وبا عنایت به ابلاغیه اصل ۴۴ قانون اساسی توسط مقام معظم رهبری اتاق بیرجند را به نحوی یاری نمایند که عملکردش در سطح استانداردها و شاخص های قابل قبول قرار داشته باشد.

اتاق بیرجند با تمام توان در کنار دیگر مسئولین محترم امر خدمتگذار مردم نجیب ،با اصالت و اهل فرهنگ و ادب خراسان‌جنوبی خواهد بود و در چشم‌انداز روشن آینده کشور نقش خود را هر چه بهتر ترسیم خواهد نمود.

اتاق بیرجند برپایه اصول اخلاق کسب و کار و پایبند بودن به آیین‌نامه‌های سازمانی و قوانین و مقررات کشوری خواهد کوشید در راستای ارضای نیازهای گروه‌های ذینفع همواره بر میزان صداقت، درستی، رعایت عدالت و احترام به اعضا به رشد و تعالی سازمانی خود بیفزاید و این ویژگی‌ها را جزو چشم‌اندازهای خود قراردهد.

اهداف و برنامه های اتاق بیرجند

اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بیرجند به ‌منظور فراهم آوردن موجبات رشد و توسعه پایدار اقتصادی و اجتماعی از طریق کمک به ارضای نیازهای فعالان اقتصادی برای تحقق هرچه ‌بهتر و سریع‌تر، رفاه و تولید ثروت عمومی در استان خراسان‌جنوبی در راستای اهداف کلان توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور و اتاق ایران با برنامه‌ریزی و تلاش جهت تحقق اهداف استراتژیک از طریق برنامه های زیر تشکیل گردیده است:
• راه‌اندازی کمیته مشترک اتاق‌های بازرگانی داخلی و خارجی
• برگزاری دوره‌های مختلف پژوهشی و آموزشی بر مبنای اولویت‌ها و نیازهای فعالان اقتصادی در سطوح مختلف تحصیلی
• دعوت از هیأت‌های تجاری سایر کشورها و اعزام هیأت‌های تجاری به سایر کشورها
• اعزام هیأت‌های تجاری به نمایشگاه‌ها و سمینارهای بین‌المللی و برگزاری سمینارهای تخصصی محصولات استراتژیک استان در بازارهای جهانی با هدف فرهنگ‌سازی، گسترش مبادلات تجاری و گسترده بازارهای هدف
• کمک به فعال‌شدن کمیته‌های تخصصی جهت ارتباط هرچه بهتر بخش خصوصی با بخش دولتی جهت ایجاد هم‌افزایی برای رشد و توسعه اقتصادی.
• کمک به واحدهای تولیدی جهت معرفی محصولات خود در سطح کشور و بازار های جهانی.
• مشاوره و ارایه نظرات و پیشنهادات سازنده به قوای سه‌گانه جهت تصویب، بازبینی و حذف قوانین و مقررات زاید جهت افزایش انگیزه سرمایه‌گذاری بر محوریت مدیریت تحول‌‌گرای اقتضایی.
• کمک به بازارشناسی و بازارسازی تولیدکنندگان و صادرکنندگان.
• کمک به امر کارآفرین‌گرایی و بازارسازگرایی جوانان جویای کار و فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها.
• دعوت، تشویق و ترغیب سرمایه‌داران بومی خارج استان جهت سرمایه‌گذاری در خراسان‌جنوبی.
• کمک به اجرای هرچه بهتر اصل 44 قانون اساسی و خصوصی‌سازی به محوریت عام.
• کمک به حل مشکلات و ارائه مشاوره به فعالان اقتصادی در زمینه‌های مالیاتی، تأمین‌اجتماعی، گمرک، کار، برق، آب، محیط‌زیست، بازاریابی و غیره.
• برنامه‌ریزی استراتژیک به‌منظور تدوین استراتژی توسعه صادرات استان.
اهداف استراتژیک اتاق بازرگانی ، صنایع ،معادن و کشاورزی بیرجند
• تجزیه و تحلیل وضعیت موجود و طرح‌ریزی برای رسیدن به وضعیت مطلوب جهت کمک به توسعه خراسان‌جنوبی در چهارچوب فلسفه وجودی و رسالت اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی ایران.
• کمک و مساعدت به افزایش توان رقابتی تولیدکنندگان، صادرکنندگان و فعالان اقتصادی استان در بازارهای داخلی و بین‌الملل از طریق افزایش کیفیت محصولات، کاهش هزینه‌های تولید، دستیابی به تکنولوژی‌های جدید و افزایش بهره‌ وری و کارآیی با فراهم‌نمودن زمینه لازم جهت سرمایه‌گذاری‌های مشترک.
• کمک به بهبود حلقه‌های زنجیره فرآیند توسعه اقتصادی (تولید، توزیع، مبادله، مصرف) جهت گسترش مبادلات تجاری و گستره بازارهای هدف صادراتی برای افزایش سرمایه‌گذاری و تولید ثروت ملی.
• تلاش در جهت رفع نقاط ضعف و تهدیدات محیط کسب و کار فعالان اقتصادی با تکیه بر کمک به تحقق قوانین و مقررات اقتضایی انعطاف‌پذیر متناسب با شرایط محیطی با هدف برداشتن نابرابری‌های فراروی توسعه، بنگاه‌های اقتصادی – صنعتی و صادراتی خراسان‌جنوبی برای رسیدن به سازمان‌های توسعه یافته کارآفرین، خلاق و صادراتی با هدف حفظ و توسعه فرصت‌های شغلی پایدار و توسعه صادرات.

هیئت نمایندگان اتاق بیرجند