اتاق گرگان

اطلاعات اتاق گرگان

رئیس: علی محمد چوپانی
دبیر اجرایی: هوشنگ فندرسکی
مدیر روابط عمومی: احسان ملک شاهکویی
آدرس: گرگان، ميدان وليعصر، خیابان شهید نامجو، نبش كوچه هشتم
تلفن: ۳۲۲۲۹۷۹۹ (۰۱۷)
نمابر: ۳۲۲۲۰۴۰۰ (۰۱۷)
پست الکترونیکی: info@gccim.com
وب سایت: www.gccim.com
هیئت رئیسه:

رئیس: علی محمد چوپانی نایب رئیس اول: امیر یوسفی نایب رئیس دوم: ارازجان شمالی خزانه دار: هوشنگ آخوندی منشی: رضا مبصری

اطلاعات بیشتر...

تاریخچه اتاق گرگان

اتاق بازرگانی استان گلستان (گرگان) از سابقه رسمی ۸۷ ساله برخوردار بوده و قبل از اطلاق نام اتاق بازرگانی، در اوایل تأسیس به اتاق تجارت استرآباد معروف بوده است . بخش عمده مبادلات تجاری ناحیه گرگان و دشت با کشور روسیه تزاری و کشورهای CIS فعلی صورت می گرفته است . روسیه تنها کشور اروپایی مجاور و همسایه شمالی ایران در دریای خزر ، ضمن تولید برخی کالاها، بازار مصرفی مناسبی برای کالاهای ایران بوده و به همین دلیل، بازرگانان این ناحیه بخش عمده فعالیت های تجاری خود را با این کشور انجام می دادند. تجار و بازرگانان استان گلستان به خاطر موقعیت خاص جغرافیائی و هم جواری با کشور روسیه تزاری از دیرباز از طریق زمینی و دریائی با کشور روسیه دارای روابط تجاری بوده و انواع کالاها با این کشور مبادله می شد. به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی این استان از گذشته، روسیه تزاری در شهر گرگان در یک زمین ۳ هکتاری نسبت به تأسیس کنسولگری اقدام کردکه پس از روی کار آمدن حکومت بلشویکی و تشکیل اتحاد جماهیر شوروی ، کنسولگری مزبور تعطیل شده است. علاوه بر آن کشور روسیه در شهر گرگان به منظور خرید کالاهای مورد نیاز دارای اداره بازرگانی بوده است. طبق بررسی های مرکز پژوهش های اقتصادی اتاق بازرگانی گرگان که از طریق مصاحبه با فرزندان و نوادگان تجار قدیم این ناحیه به عمل آمد، تجارت خارجی این ناحیه عمدتاً از طریق مسیر دریائی و ارتباط تجاری بندرگز با بنادر بادکوبه (باکو) و هشترخان (آستراخان) صورت می گرفته و قرائن نشان می دهد که به منظور سازماندهی و تسهیل امور تجارت خارجی در اواخر دوره قاجار و اوائل دوره پهلوی، در سال ۱۳۰۵ نخستین اتاق تجارت این ناحیه به نام، اتاق تجارت استرآباد در بندر گز تأسیس که پس از روی کارآمدن حکومت بلشویکی و تشکیل اتحاد جماهیر شوروی و محدود کردن روابط تجاری خصوصی با دنیای خارج، مبادلات تجاری منطقه با روسیه رو به کاهش نهاده و اتاق تجارت استرآباد به تدریج تعطیل شد. در اواخر دوره قاجاریه و اوایل دوره پهلوی، مبادی ورودی و خروجی کالا از ناحیه گرگان و گنبد را بنادر خواجه نفس، بندرگز و بندرترکمن تشکیل داده و بازرگانان این ناحیه مال التجاره خود را از طریق بنادر کراسنویاسک (ترکمن باشی)، آستاراخان و باکو به کشور روسیه ارسال می کردند. پس از مصوبه مهرماه ۱۳۰۹ مجلس شورای ملی مبنی بر تأسیس ۳۶ اتاق جدید در شهرهای بزرگ کشور، در سال ۱۳۱۰ هجری شمسی اتاق تجارت گرگان به عنوان پنجمین اتاق تجارت کشور به ریاست حاج محمد اسماعیل ابراهیمی در شهر گرگان تشکیل شده است.

با پیروزی انقلاب اسلامی ایران و اتمام دوره چهارساله ۵۷-۱۳۵۴ به دلیل عدم برگزاری انتخابات دوره بعدی، طبق دستورالعمل اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران، شورای سه نفره موقت (شامل رئیس، نایب رئیس و خزانه دار) اتاق بازرگانی و صنایع و معادن گرگان را اداره نموده اند. در شهریور ماه ۱۳۵۹، با تغییراتی که در قانون اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران به عمل آمد انتخابات اولین دوره اتاق های بازرگانی و صنایع و معادن سراسر کشور با ترکیب جدید (۷نفر از بخش خصوصی دارندگان کارت بازرگانی و ۵نفر از بخش دولتی و درواقع نصف به علاوه یک توسط بخش خصوصی و نصف منهای یک توسط بخش دولتی) انجام و هیئت نمایندگان اتاق گرگان از ۹ نفر به ۱۲نفر افزایش یافته و از سال ۱۳۶۰ فعالیت خود را شروع نمود. دوره اول اتاق بازرگانی و صنایع و معادن گرگان بعد از انقلاب طی سالهای ۶۳-۱۳۶۰ بوده است و نمایندگان بخش خصوصی از دارندگان کارت بازرگانی و نمایندگان بخش دولتی در استان ها با احکام ادارات کل مربوطه انتخاب و تعیین شده اند.

اهداف و برنامه های اتاق گرگان

 • تقویت، تعامل و همکاری با رسانه ها، افزایش کیفی و حرفه ای خبرها، راه اندازی بخش تصویربرداری، تدوین و آرشیو تصاویر، تقویت سایت و کانال تلگرامی، تهیه نرم افزار اندروید جهت اطلاع رسانی به موقع به اعضاء و فرصت های سرمایه گذاری استان.
 • طراحی و چاپ جزوات وکتاب های مورد نیاز واحدهای اتاق گرگان و فعالین اقتصادی استان
 • تلاش درجهت جذب بیشتر مقالات هیئت نمایندگان و اعضای اتاق در نشریات استانی و کشوری
 • آموزش
 • امور تشکل ها
 • مرکز پژوهش ها و بررسی اقتصادی
 • واحد گواهی مبدا
 • انفورماتیک
 • دبیرخانه
 • خدمات کارت بازرگانی
 • امور بین الملل

الف- تسهیل و روانسازی جریان صادرات به کشورهای هدف استان در حوزه کشور های آسیای میانه و …
ب- گسترش روابط کنسولی ابران با کشور های هدف (برنامه ریزی، روانسازی)
ج- پیگیری همایش های اتاق های بازرگانی کشور های فارسی زبان(ایران – تاجیکستان و افغانستان)
د- تشکیل کمیته های کاری: جهت پیگیری آخرین تفاهم نامه ها با کشور های ترکمنستان، عراق، روسیه و قزاقستان از طریق روسای میزهای کشوری
ه- پیگیری تشکیل شورای مشترک بازرگانی بین استان گلستان و کشور های هدف (شورای بازرگانی ایران و ترکمنستان)
و- پیگیری مصوبات میز های تجاری با کشور های هدف
ز- تماس های مستمر با اتاق های مشترک بازرگانی در کشور و امور بین الملل اتاق ایران

 • شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی
 • کمیسیون ها
  الف- کمیسیون کشاورزی و صنایع غذائی
  ب- کمیسیون صنعت
  ج- کمیسیون گردشگری،اقتصاد ورزش و اقتصاد هنر
  د- کمیسیون جوانان و دانش بنیان

هیئت نمایندگان اتاق گرگان