اتاق شیراز

اطلاعات اتاق شیراز

رئیس: جمال رازقی جهرمی
دبیر اجرایی: علی عوض پور
مدیر روابط عمومی: فاطمه هاشمی
آدرس: شيراز، خیابان قصر دشت، بالاتر از چهار راه زرگری، نبش کوچه ۷۳ /الف، صندوق پستی ۱۷۷۱ - ۷۱۳۴۵
تلفن: ۹ - ۳۶۲۹۴۹۰۱ (۰۷۱)
نمابر: ۳۶۲۹۴۹۱۰ (۰۷۱)
پست الکترونیکی: office@fccima.ir
وب سایت: www.sccim.ir
هیئت رئیسه:

رئیس: جمال رازقی جهرمی نايب رئيس اول: محمدصادق حمیدیان جهرمی نايب رئيس دوم: ابراهیم غلامزاده خزانه دار: نادر طیبی منشي: یلدا راهدار

اطلاعات بیشتر...

تاریخچه اتاق شیراز

قدمت اتاق بازرگانی شیراز ریشه در تاریخ اقتصاد ایران دارد.

در ادامه حیات جاده ابریشم، شاهراه اقتصادی ایران باستان؛ فارس، از جایگاه ویژه ای برخوردار بود و همواره نقش سازنده و به سزایی در پیشبرد اهداف اقتصادی و رونق صادرات کشور داشته است.

بر اساس قرائن و شواهد موجود در سال ۱۳۰۷ هجری شمسی به همت روحانی مبارز “شیخ عبدالحسین مختاری” با هدف تجمع تجار و ساماندهی به اوضاع اقتصاد فارس و همچنین رونق بخشیدن به صادرات شیراز جایگاهی را تحت عنوان اتاق تجارت در شیراز تأسیس نمود و پس از پیوستن جمع اندک تجار شهر به آن، اتاق تجارت به اتحادیه بازرگانان شیراز مبدل شد. به تدریج با پیشرفت اقتصاد، توسعه صادرات، آشنائی با بازرگانان کشورهای دور و نزدیک و تبادل کالا؛ اتحادیه بازرگانان به اتاق بازرگانی و صنایع و معادن شیراز تغییر نام یافت.

اهداف و برنامه های اتاق شیراز

اتاق بازرگانی شیراز پس از پيروزي شکوهمند انقلاب اسلامي ايران بر اساس مصوبه ۱۵ اسفند ۱۳۶۹ با هدف فراهم آوردن موجبات رشد و توسعه اقتصادی كشور و تداوم حيات اقتصاد خود فعالیت خود را ادامه داد. همگام با شكوفائي انقلاب ارزشمند اسلامي ايران و تحول بنيادي در زمينه اقتصاد، همراه با رشد فزاينده اي در جهت بسط و توسعه صادرات كالاهاي غير نفتي، استان فارس با توجه به موقعيتهاي خاص جغرافيائي و نزديكي آن به كشورهاي عرب حوزه خليج فارس همراه با توانمندي هاي بالقوه آن، نقش حساس فارس در پهنه وسيع بازرگاني كشور بصورت ملموس و شفاف جلوه گر شد.

سياست هاي كلان كارگزاران اتاق شيراز مبتني بر تلاش بهينه در جهت رهايي از اقتصاد متكي به نفت و توسعه صادرات غير نفتي همواره ايجاد زمينه هاي مساعد و بستري مناسب صادرات استان بوده است. این اتاق در راستاي تحقق اهداف اقتصادي جمهوري اسلامي بويژه حمايت از طرح ساماندهي اقتصادي كشور كه توسط رئيس جمهور مدون گرديده، تلاش وسيع مضاعفی دارد.

يكي از اهداف مهم اتاق شيراز، آموزش حين كار است. در جهان امروز دامان اقتصاد مرزهاي جغرافيائي بين كشورها را در نورديده و بازارهاي كشورهاي دنيا را آماج اهداف خود قرار داده است.

با توجه به شرایط متغیر اقتصاد جهانی و شیوه های متفاوت مواجهه با چالش های موجود در امر تجارت بین الملل، لازم است بازرگانان همگام یا تحولات موجود، تصمیمات کارآمدتری اتخاذ نمایند و با ترفندهای رقبای تجاری خود آشنایی پیدا کنند، تا موجبات ضرر و زيان در كار تجارت فراهم نشود.

ارتقاء دانش تخصصي فن تجارت، آشنائي بازرگانان به قوانين و مقرارت مالياتي، بيمه، گمركي، مسائل ارزي بانكي به ويژه در امر تجارت جهاني از اهداف مهم اتاق بازرگاني شيراز به شمار می آید.

بر اين اساس كليه متقاضيان كارت بازرگاني قبل از اينكه به جرگه بازرگانان بپيوندند و كارت بازرگاني دريافت كنند، الزاماً می بایست دوره آموزش كاربردي كوتاه مدت در محل اتاق را با موفقیت بگذرانند. این دوره های آموزشی، توسط كارشناسان امور اقتصادي و اساتيد فن تجارت به مدت ۵۰ ساعت كار مفيد در كلاس تدريس مي شود.

هیئت نمایندگان اتاق شیراز