سه شنبه, ۱۷ اسفند ۱۴۰۰ ۱۲:۵۴ ۱۳۰۹
چچ

بررسی صنعت نساجی ایران

بررسی صنعت نساجی ایران

 

ایده طرح پایش صنعت نساجی ایران، با هدف مشخص شدن وضعیت کنونی این صنعت و پیش بینی آینده آن شکل گرفت. با جمع‌آوری آمار و اطلاعاتی از قبیل وضعیت صادرات و واردات انواع کالاهای نساجی، مصرف انواع پوشاک و منسوجات در خانوارها، تعداد و ظرفیت تولید واحدهای دارای پروانه بهره برداری فعال و یا در حال احداث در شاخه های مختلف صنعت نساجی و... منابع اولیه گردآوری شدند. برای محاسبه ظرفیت تولید واقعی انواع کالاهای نساجی و برآورد کمبودها و کاستی ها و نقاط قوت در هر زمینه فعالیت، آمارگیری از واحدهای بزرگ تر و یا سرشماری صنعتی از واحدهای کوچک تر توسط متخصصان صنعت نساجی در حال انجام است. همچنین از دست اندرکاران زبده این صنعت برای بازرسی و راستی آزمایی اطلاعات دریافت شده از واحدهای مربوطه استفاده گردید.

هدف از انجام این پژوهش، در درجه اول مشخص شدن توان تولید محصولات مختلف این صنعت و در درجات بعدی تعیین دقیق جایگاه صنعت نساجی در بین سایر صنایع کشور و مشخص کردن میزان مصرف سرانه محصولات نساجی می باشد. بدین ترتیب تصویر روشنی از وضعیت صنعت نساجی بدست می آید.

با مشخص شدن وضعیت و توان تولید صنعت نساجی و با دانستن میزان واردات و صادرات، می‌توان میزان مصرف برای کل کشور و میزان مصرف سرانه را محاسبه کرده و با در نظر گرفتن این میزان مصرف سرانه، می توان آینده‌ی صنعت نساجی را در ایران پیش‌بینی کرد.

مهم ترین دستاورد این پژوهش، این است که توان تولید منسوجات و عمر ماشین آلات در بخش های مختلف مشخص شده تا بتوان با تقویت بخش تولید، چه از نظر تأمین مواد اولیه مورد نیاز و افزایش تولید محصولات مختلف در کشور و چه از نظر به روز رسانی تکنولوژی تولید (ماشین آلات) و بالطبع ارتقای کیفیت محصولات تولید داخل، از واردات بدون برنامه که به نظر می رسد به شدت به این صنعت آسیب رسانیده است، جلوگیری کرد.

از دیگر دستاوردهای این پژوهش می توان به تشکیل یک بانک اطلاعاتی جامع برای صنعت نساجی اشاره کرد که می تواند در اختیار کل صنعت نساجی قرار گیرد؛ بدین ترتیب علاوه بر اینکه وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت جهاد کشاورزی، صنایع پتروشیمی، سازمان برنامه و بودجه و سایر سازمان‌های ذی‌ربط می‌توانند از راهکارهای ارائه شده و اطلاعات موجود در این پژوهش برخوردار شده و برای آینده این صنعت برنامه ریزی هایی داشته باشند. صاحبان صنعت در رشته های مختلف نیز می توانند از این برنامه ریزی ها بهره مند شده و به سرمایه گذاری های خود جهت بدهند.

بدین منظور با توجه به طبقه بندی بین المللی منسوجات (آیسیک) زمینه فعالیت های مختلف این صنعت شناسایی و برای هر یک از رسته های مذکور فرم هایی تدوین شد. سپس با کمک کمیته های تخصصی مختلف انجمن صنایع نساجی ایران متشکل از افراد خبره و با تجربه در زمینه های مختلف، نمایندگی های فروش ماشین آلات نساجی، انجمن های نساجی استان های مختلف، اصناف تهران و ... فهرستی از کارخانجات بزرگ که عمدتاً در زمینه تولید الیاف، تولید نخ یکسره، تولید نخ ریسیده شده، بافندگی تاری و پودی، حلقوی تاری و پودی، فرش ماشینی، موکت، منسوجات بی بافت، تکسچرایزینگ، رنگرزی، چاپ و تکمیل فعالیت داشتند، تهیه گردید.

 اطلاعات تکمیلی


موضوع:
نوع فایل : pdf
حجم فایل : ۱۰.۷ Mb
تعداد دانلود : 458
فایل :
آدرس کوتاه شده: