۱۰ مهر ۱۴۰۰ ۰۵:۲۴ ۵۰۰
چچ

اولین نشست شورای روسای اتاق های مشترک بازرگانی در روز سه شنبه مورخ 1400/01/31 برگزار شد.


اولین نشست شورای روسای اتاق‌های مشترک بازرگانی ایران با حضور غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران، غلامحسین جمیلی و کیوان کاشفی اعضای هیئت رئیسه و محمدرضا کرباسی، معاون بین‌الملل اتاق ایران به صورت حضوری و آنلاین برگزار شد.

رئیس محترم اتاق ایران در این نشست مهم‌ترین مشکل ایران در حوزه تجارت خارجی را سایه سیاست بر اقتصاد عنوان داشت و گفت هزینه سیاست را اقتصاد می‌پردازد. تا وقتی تغییری در این وضعیت رخ ندهد، نمی‌توان انتظار داشت تحولی خاص در تجارت خارجی و اقتصاد رخ دهد و مسیر توسعه شکل بگیرد. ایشان همچنین گفت: میزان توسعه‌یافتگی و نرخ رشد اقتصادی، قدرت و امنیت هر کشوری را تأمین و تعیین می‌کند. در گذشته آمریکا در هر کشوری پایگاه نظامی یا ناو هواپیمابر تأسیس می‌کرد ولی الان رویه‌ها عوض شده است. مثلاً چین سعی می‌کند در هر کشور شهرک چینی تأسیس کند. ما هنوز به این استراتژی در کشور باور نداریم.

رئیس اتاق ایران به موضوع نشست اشاره کرد و گفت: باید در کمیسیون‌های مشترک مذاکرات خارجی، هیات یا نماینده اقتصادی هم حضورداشته باشند؛ حتی اگر در کمیسیون تخصصی هم نباشد باید کمیته فرعی اقتصاد تشکیل شود و هیات یا نماینده تجاری ایران حضور داشته باشد ولی هرگز به مسئله تجارت و این بسترها توجه نمی‌شود. ایشان به وضعیت اتاق‌های مشترک ایران با کشورهای مرزی اشاره کرد و گفت: باید در این مرزها به وضعیت زیرساخت‌ها توجه شود. در خیلی از این مرزها حمل‌ونقل و گمرک مشکلات جدی دارد. حتی اگر تحریم‌ها برداشته شود، باز هم در این مرزها مشکلات جدی ادامه خواهد داشت و بر فعال سازی اتاق‌های مشترک بازرگانی در زمینه شناسایی موانع و مشکلات تجار تأکید کرد.

اهم موضوعات مطروحه در این نشست عبارت بودند از :

تجدید نظر در تدوین اساسنامه اتاق‌های مشترک

واگذاری صدور گواهی مبدا به اتاق‌های مشترک

رفع موانع تجاری با کشورهای همسایه

آموزش تجار و فعالان اقتصادی

درخواست تدوین سند استراتژی توسعه ملی