Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
الویت های همکاری اقتصادی-تجاری با سوئد

سوئد کشوری است با 9.9 میلیون جمعیت است که دارای تولید ناخالص داخلی (به قیمت های جاری و بر حسب PPP) 439.2 میلیارد دلار در سال 2014 بوده است که حدود 26 درصد از آن از ارزش افزوده بخش صنعت حاصل شده است.
اقتصاد سوئد که یک اقتصاد به‌شدت رقابتی است، همواره در گزارش‌های بین‌المللی در میان اقتصادهای رقابتی جهان قرارگرفته است. به‌عنوان‌مثال در گزارش رقابت‌پذیری جهان سال 16-2015 رتبه نهم و در گزارش سهولت کسب‌وکار بانک جهانی سال 2016 رتبه هشتم را کسب کرده است.
در زمینه صادرات، کشور سوئد به غیر از صادرات صنایع چوب و جنگل، در صادرات محصولاتی مانند ماشین‌آلات، وسایل نقلیه موتوری، محصولات فلزی و تجهیزات الکتریکی که معمولاً کالاهای سرمایه‌ای هستند، دارای جایگاه مناسبی در جهان می‌باشد. از سوی دیگر کشور سوئد در بخش صادرات خدمات نیز عملکرد خوبی از خود به نمایش گذاشته است که در این ارتباط می‌توان به رشد سریع و پویای بخش‌های خدماتی همانند کامپیوتر و فناوری اطلاعات، خدمات کسب‌وکار و یا ارتباطات اشاره کرد.
بخش R&D و نوآوری از دیگر بخش‌های برجسته در اقتصاد سوئد می‌باشد. به عبارت دیگر سوئد یک رهبر در این زمینه به‌حساب می‌آید. سوئد در گزارش واحد نوآوری Scoreboard که به بررسی عملکرد نوآوری میان کشورهای اتحادیه اروپا می پردازد، در سال 2014 رتبه نخست را در میان کشورهای اروپایی کسب کرد.
از نظر تحقیق و توسعه نیز سوئد از کشورهای پیشگام در اروپا است. بر اساس شاخص هزینه ناخالص داخلی برای تحقیق و توسعه در سال‌های 2008 و 2013، سوئد رتبه دوم را در اروپا داشته است. این کشور در مقایسه شدت تحقیق و توسعه (R&D) کسب‌وکار (مخارج تحقیق و توسعه نسبت به ارزش افزوده هر صنعت) نیز پس از کره، فنلاند و ژاپن در جایگاه چهارم قرار دارد.
همچنین سوئد در شاخص ادراک فساد که هرساله توسط موسسه شفافیت بین‌المللی منتشر می‌شود در سال 2015 در میان 168 کشور، جایگاه سوم را داشته و همواره جزو موفق‌ترین کشورها در حوزه کنترل فساد بوده است.
بر اساس گزارش شورای سرمایه گذاری و تجارت سوئد، سرعت رشد اقتصاد سوئد در میان کشورهای اروپا بیش از همه بوده و دومین کشور مناسب کسب‌وکار، دومین کیفیت و زندگی و زندگی سبز است.
استفاده مطالب این بروشور بدون دخل و تصرف و با ذکر منبع بلا مانع می باشد.

اطلاعات تکمیلی

موضوع:
اولویت های همکاری اقتصادی