اطلاعات واحد
user

گلناز سلحشور

مدیر امور مجامع و عضویت های بین المللی (اکو و ایکریک)

سوابق کاری

  • شاغل در اداره سازمان های تخصصی و مجامع بین المللی، واحد بین الملل- اتاق بازرگانی ایران
  • احراز پست ها و انجام ماموریت های مرتبط در این خصوص از سال ۱۳۸۲ تا کنون
  • همکاری با ایساکو جهت انجام پروژه های تحقیقاتی ۱۳۸۱-۱۳۸۲

معرفی واحد

اتاق ایران به ویژه معاونت امور بین الملل، همواره بر این باور بوده که رشد و توسعه تجاری کشور زمانی به شکوفایی خواهد رسید که بخش خصوصی و به خصوص بنگاه های اقتصادی کوچک و متوسط با ارتقاء کیفیت کالا و خدمات خود امکان رقابت با همتایان بین المللی خود را به دست آورده و با حمایت های لازم توانایی حضور در بازارهای منطقه ای و جهانی را کسب نمایند. در این راستا مشارکت فعال در برنامه ها، پروژه ها و اجلاس های تخصصی و بین المللی می تواند نقش حائز اهمیتی ایفا نماید.
حضور در مجامع بین المللی و منطقه ای تجاری با هدف بهره برداری از توانمندی ها و ظرفیت های این سازمان ها در پیشبرد منافع بخش خصوصی کشور، انجام حمایت های مقتضی جهت توسعه کارآفرینی از طریق فراهم آوردن امکان مشارکت فعالین بخش خصوصی کشور در برنامه های ذیربط سازمان های منطقه ای و بین المللی و ایجاد ارتباط میان ایشان با فعالین اقتصادی و کارآفرینان عضو این سازمان ها،برگزاری دوره های آموزشی تخصصی،مشارکت در برنامه های تخصصی مجامع بین المللی، تعریف و معرفی پروژه های چندجانبه موجود، فراهم آوردن زمينه هاي لازم براي استفاده از كمك هاي فني، مشورتي و آموزشي سازمان های مرتبط و … از جمله وظائف واحد امور مجامع و عضویت های بین المللی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران می باشد.

شرح اهم وظایف

از جمله مهم ترین فعاليت هاي واحد سازمان هاي تخصصي و مجامع بين المللي معاونت امور بین الملل اتاق ايران می توان به موارد ذيل اشاره نمود:
– اعزام هیات و حضور فعالین بخش خصوصی کشور در اجلاس ها و برنامه های متعدد سازمان های منطقه ای و بین المللی
– تلاش جهت برقراری ارتباط میان جوانان و بانوان عضو اتاق با جوانان و بانوان عضو مجامع بین المللی و منطقه ای
ـ مطالعه در مورد عضويت در سازمان ها و مجامع بين المللي و منطقه اي و بررسی موافقت نامه ها، پروتكل ها، ترتيبات و اسناد موردنظر اين گونه سازمان ها.
ـ شركت در اجلاس ها و كنفرانس هاي مجامع بين المللي و منطقه اي به منظور تبيين مواضع و ارائه ديدگاه ها و سياست هاي اتاق ايران به نمايندگي از بخش كشورمان و تنظيم گزارش هاي لازم.
– انجام مذاكرات تجاري براي تنظيم ‌موافقت نامه ها و پروتكل هاي تجاري در سازمان ها و مجامع بين المللي، منطقه اي و چندجانبه ذيربط و فراهم آوردن زمينه اجراي آنها.
ـ انجام ملاقات و مذاكره با نمايندگان سازمان هاي بين المللي، منطقه اي و چند جانبه مربوطه به منظور تبادل نظر و ايجاد هماهنگي هاي لازم در برگزاري اجلاس هاي گوناگون و فراهم آوردن زمينه هاي لازم براي استفاده از كمك هاي فني، مشورتي و آموزشي اين گونه سازمان ها و مجامع جهت بهره برداری فعالین بخش خصوصی
ـ پذیرش هیات و برگزاري همايش ها و اجلاس هاي بين المللي، منطقه اي چندجانبه مربوط در ايران حسب مورد.
– ارائه پيشنهادات مقتضي به منظور پيشبرد اهداف تجاري سازمان های ذيربط و تلاش جهت گسترش تعاملات درون گروهی با کشورهای عضو این مجامع.
ـ تبادل اطلاعات و ارائه پشنهادات و پاسخ به پرسش های سازمان ها و مجامع بين المللي، منطقه اي و چندجانبه حسب ضرورت و تنظيم گزارش هاي لازم در اين زمينه.
ـ همكاري با ساير سازمان هاي دولتي كشور درخصوص موضوعاتي كه به نحوي بر امور اقتصادي كشور در ابعاد بين المللي مرتبط مي باشد.
– تلاش جهت احراز پست ها و مسئولیت های کلیدی در سازمان های تحت حوزه فعالیت
– ترجمه متون انگلیسی به فارسی و یا بالعکس.
– تهیه متون سخنرانی و محور مذاکرات برای جلسات مرتبط.
در این بخش به معرفی برخی از سازمان های تخصصی که یا از جایگاه ویژه ای در نظام بین الملل برخوردار بوده و یا در تعامل مستقیم با اتاق بازرگانی ایران می باشند، اجمالاً پرداخته خواهد شد.
– کنفدراسیون اتاق های بازرگانی و صنعت آسیا- اقیانوسیه(CACCI)
– اتحادیه همکاری های اقیانوس هند(IORA)
– اتاق بازرگانی بین الملل(ICC)/فدراسیون اتاق های بازرگانی جهان(WCF)/کنگره اتاق های بازرگانی جهان(WCC)
– اتاق های بازرگانی اتحادیه اروپا(Eurochambres)
– اتاق بازرگانی بین المللی جاده ابریشم (SRCIC)
– مرکز تجارت بین الملل(ITC)
– سازمان همکاری های اقتصادی( اکو)
– سازمان جهانی تجارت(WTO)
– گروه 15(G-15)
– گروه دی-8(D-8)
– مجمع جهانی اقتصاد(WEF)
– صلیب سرخ
– یونیسف
– کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل( UNCTAD)
– سازمان توسعه صنعتي ملل متحد(UNIDO)
– سازمان خواروبار و كشاورزي ملل متحد (FAO)
– برنامه‌ توسعه ملل متحد (UNDP)
– كميسيون اقتصادي – اجتماعي سازمان ملل براي آسيا و اقيانوس آرام (ESCAP)
– صندوق بین المللی پول(IMF)
– گروه بانک جهانی(World Bank)
– بانک توسعه اسلامی(IDB)
– سازمان بهره وری آسیایی(APO)

اهداف و برنامه ها

محصولات و خدمات

آیین نامه و دستورالعمل